Thursday, July 3, 2014

Milliseid lihaseid jooksu ajal pingutada?

Nädalavahetuse jooksulaagris Nelijärvel kohtumine professor Nurmekiviga asetas nii mõnedki teadmiskillud paika. Iga kohtumine vanameistriga on olnud otseses mõttes valgustav.


Üks mõte, mis mind jäi laagrist kummitama, on seotud kerge jooksustiiliga. Nurmekivi rõhutas, et ääretult oluline on hoida jooksu alal kere süvalihaseid pinges samal ajal hoides muud lihased pingevabad. Sisuliselt tuleks hoida pinges vaid ¼ kerest (õlavöötmest kuni nabani). Õlad ja käed ning puusast allapoole peab olema lõdvestunud ja liikuma vabalt. Selle asemel, et üritada joosta jõuga, tuleks hoopis üritada ära kasutada lihaselastsusest saadavat energiat.

Teoorias lihtne kuid praktikas nõuab pingevaba ja kerge jooksustiili saavutamine järjepidevat tööd.

Esimeseks eelduseks on tugev ja terav pöiatõuge. Sellest saab alguse jooksu kergus. Kui pöid on nõrk või ei tõuka aktiivselt on samm lönts.

Teiseks eelduseks on sisse harjunud hea jooksusamm ning õige jooksuasend. Kerivale jooksusammu omandamisele aitab kaasa järjepidev jooksutehnika harjutuste tegemine. Harjutus on omandanud kui tehniliselt õiget liigutust suudetakse teha lõdvestunult ja kiirelt (kergelt). Õige jooksuasend eeldab tugevaid kere süvalihaseid. Tugevad süvalihased tagavad, et aktiivne pöiatõuke jõud ei sumbu vaid kandub edasi liikumisse.

Ja mida professor rõhutas. Esmalt tuleks saada paika jooksutehnika ja valmistada ette erialased lihased ning seejärel hakata tõstma mahukilomeetreid. Palju midagi valesti tehes ei tee meid paremaks jooksjaks.

Nii et pöida ja kerelihaseid tugevdama ..

No comments:

Post a Comment