Sunday, March 5, 2017

Istuvast jooksutehnikast

Kui ise joosta ei saa saab jooksunälga kustutada ka teisi jooksjaid aidates. FB Jooksmine trennides olen üritanud aidata harrastusjooksjad tehniliselt veatuma ja ökonoomsema (kergema) jooksutehnika poole.  

Olen mitu aastat kaks korda nädalas FB Jooksmine trennides harrastusjooksjaid jooksuharjutuste trenniosas kõrvalt vaadanud ning suunanud. Teoreetilised teadmised muutuvad väärtuslikumaks kui osata neid praktikas rakendada. Juhendamise protsessi käigus on jäänud silma teatud mustrid, mis korduvad.

Üks korduv teema on istuv jooksustiil. Istuvat jooksustiili ilmestab puusade vajumine taha ning selle üheks tagajärjeks on lühenenud jooksusamm ning jooksmine üle kanna. Kui seda lühenenud sammu üritada kompenseerida pikemaks venitatud jooksusammuga lisandub juurde ebaökonoomsus ning suurenenud põrutus kannale, liigestele ja lülisambale tervikuna.

Miks tuleks jooksutehnikas suuremad vead välja saada? Põhjus on väga lihtne. Vale liikumismuster jõuab paratamatult koormuste suurenedes välja vigastuseni. Arenguks ja tulemuste saavutamiseks on aga vaja püsida terve.

Mis on istuva jooksustiili põhjuseks?

Peamine põhjus on meie igapäevane elustiil. Me istume igapäevaselt palju, nii kontoris kui auto rooli taga, ning see surub lühikeks niude-nimme ning kõhulihased. Lihaste lühenemine omakorda ei võimalda jooksjal viia jooksu ajal puusi ette ning istuv jooksustiil on paratamatu.

Mis on esimene samm istuvast jooksustiilist vabanemiseks?

Selleks, et istuvast jooksustiilist vabaneda tuleb esmalt taastada vajalik painduvus, et  jooksja suudaks võtta sisse õige jooksuasendi. Me võime rääkida jooksjale puusade etteviimisest vajadusest jooksu ajal. Kui ta aga paindumatuse tõttu seda teha ei suuda, siis jääbki see nõuanne jooksjale mõistmatuks jutuks. 

Painduvuse (jooksuks vajaliku liikuvuse) taastamiseks on teha kahte alljärgnevat venitust. 

Joogaasend : Üles vaatav koer (ingl. k. Upward dog)

Väljaastel või pehmel alusel põlv maas lükata puusa ette.

Neid venitusi tuleks teha kergemas versioonis jooksutrenni alguses ning pikemalt ja rahulikult jooksutrenni lõpus.

Kuidas liikuda edasi?

Järgmised sammud on kere süvalihaste ja selga sirgestavate lihaste tugevdamine, et suudaks jooksu ajal hoida õiget kehaasendit (puusad ees) ning saada paika ökonoomsem (optimaalse pikkusega) jooksusamm.

Jooksutehnika muutmiseks ei ole vaja teha palju. Kõige olulisem on, et jooksja jõuab jooksutehnika trennis tunnetuseni, et tehtav muudatus toimib. Ideaalis peaks jooksja tunnetama jooksutehnika trennis jooksu kergust ja nn “lendamise tunnet”. Neljapäevases trennis paar jooksjat tagasisidena ütlesid, et nad tundsid vahet. Seda oli hea kuulda, kuna tean, et nad astusid väikse kuid õige sammu tervena püsimise ning jooksust saadava rõõmu suunas.

No comments:

Post a Comment