Sunday, June 11, 2017

Iga ebaõnnestunud jooks on ebapiisava ettevalmistuse tagajärg

Selle jooksu järel otsustasin, et Laulasmaa Ultraga teen mõneks ajaks pausi sisse. Küsimus ei ole ei rajas ega korralduses. See kõik on super. Küsimus on keskpäevases kuumuses, mida mu organism pikalt ei talu. Ilma sellega toime tulekuta ei ole mõtet rajale minna. Seekord suutsin end kolme ringiga joosta pildi kaotamise piirile. Ja pikalt käimisest ma keeldun.

Kolm korda olen jõudnud sama tulemuseni: vedeliku osas täiesti kuivaks ning seejärel jooksmist takistavate kõhukrampideni. Vedeliku suuremas hulgas joomisest minu puhul ei piisa et hoida vedelikku tasakaalus. Proovisin seekord. Ma võin topside kaupa sisse kallata kuid sellest ei piisa.

Mõnele sobib joosta soojas. See jooks andis järjekordselt kinnitust, et mulle lauspäikse käes jooksmine ei istu teps mitte. 

Praktika on näidanud kuid minu organism suudab pikemalt liikuda vaid jahedas st kui temperatuur on 10 kraadi juures. 20+ kraadi juures kuumeneb keha üle ning organismi lükkab kehatemperatuuri jahutamiseks kogu vedeliku välja.

Näen pikas vaates kahte lahendust: tuleb leida võimalus kolida mingiks perioodiks kuuma kliimasse, et õpetada keha toime tulema kuumaga, või valida pikemate jooksude paikades jahedamad (lumised) rajad. 

Olen uurinud kõhukrampide teemat ning üks sagedamini mainitud põhjustest on organismi vedelikukaotus. Järgmine põhjus on kere süvalihaste nõrkus ehk süvalihased väsivad ja ei jõua hoida seedeorganeid enam paigal. Mägistel jooksudel on raputamist omajagu ning ka seda seost olen tundnud. Kolmas põhjus on liigkanged süsivesiku kogused (sh süsivesikutest fruktoos), mis ei imendu ja tekitab seetõttu probleeme.

Kõrvutades loetletud põhjuseid olude ja jooksudega, kus on olnud mul probleeme, on selge seos kuumuse ning vaevuste vahel. Nüüd kus eeldatavad põhjused on teada tuleb hakata otsima lahendusi. Põhiküsimus on kas suudan keha harjutada pikalt töötama kuumuses.

Teiseks ei ole mõtet minna rajale ebapiisava ettevalmistusega. Sellel saab olla vaid üks väljund. Ei ole mõtet viidata oludele või muule taolisele. Kui ettevalmistus on kehv siis ei saa loota muud kui kehva tulemust.

No comments:

Post a Comment