Tuesday, September 12, 2017

Ultrajooksja varustusest

Käesoleval aastal, tulenevalt jooksude nõuetest kui ka avanenud võimalusest, täiendanud oma jooksuvarustust. Nii üllatav, kui see pole, on pikemate ultrajooksude kohustusliku varustuse nimekiri päris pikk: pealamp või kaks, jooginõud, hingav ja vihma eest kaitsev kilejopp, spetsiaalsed libisemiskindla tallaga maastikujalanõud jne.

Hakates kõiki neid oste kokku lugema, siis päris kulukas on pikkade mägiultrate varustus. Mugava, toimiva ning kerge varustuse iga elemendi eest küsitakse 100+ eurot. Ja kas ostetud varustus ka tegelikult toimib selgub alles pika jooksu käigus.
Olen aegade jooksul katsetanud mitmeid kaubamärke ja üht teist neist õppinud.

Jooksujalatsid
Minu jaoks on jalanõu olulisim omadus, et jooksususs istuks hästi jalas. Hea ultrasuss on selline, millega võid otse poest uuena minna jooksma maratoni. See peab istuma jalas nagu valatud. Siis on lootust, et jalad püsivad terved ka ultra teises pooles.
Kas valida paksema või õhukesema tallaga? Siin olen lähtunud raja nõudmistest. Maastikul mul meeldib joosta õhukese tallaga. Seal ei ole põrutuskindlust nii palju vaja. Asfaldil aga ma väga õhukesega joosta ei saa. Siin on pehmendus, eriti ultra teises pooles, väga omal kohal.
Maastikul olen jäänud pidama Salomoni ultrasusside juurde. Need on toiminud jalas kõige paremini. Plussideks on pehme kummisegu mis toimib hästi märjal kivil kui mudal. Jalanõude ninaosas olev kaitsev pehme kummikõrgendus kaitseb komistades hästi varbaid. Nende miinuseks võib paljude jaoks olla liigõhuke tallapehmendus. Salomon Ultra Sense jalanõu, mitte et mul veel oleks, eeldab tugevat pöialihast. Maapinnatunnetus on õhukese tallaga hea kuid kogu amortisatsioon tuleb teha enda jalalihastel. See võib pikal ja kõval pinnasel jalgadele päris koormav olla.
Asfaldil olen katsetanud Hokasid. Muidu on igati mugevad ja tald hästi pehme kuid minu jala jaoks on Hokadel kaks puudust. Esiteks liigkõva pealismaterjal, mis pikal maal hakkab varvastele ning teiseks täiendav jalavõlvi tugi sees, mis mul on hakanud mõnikord segama. Kui need miinused ei sega, siis Hoka on igati asjalik ja kerge jooksususs. Hoolimata kohmakast ja suurest välimusest on nad jalas päris kerged.
Olen proovinud Hokade maastikuvarianti kuid nendega ma ei tundnud end kindlalt. Liiga kõrge tallaosa hakkas maastikul mäest alla joostes ujuma ning ma ei tundnud kindlalt. Seetõttu eelistan maastikul õhukesema tallaga jalanõusid.

Joogikott
Sageli on nõutav ultratel vähemalt 1 liitri vedeliku mahutavus seljakotis. Joogikoti ostes soovitan osta mudeli, millel asuvad joogipudelid ees. Selline variant tasakaalustab paremini raskust ning vaid selja taga olev raskus ei kisu istuvasse jooksuasendisse. Seljakotti ostes peab vaatama ka muud mugavust. Kas saan koti taskutest mugavalt asju kätte, kas on piisavalt ruumi geelide jms tarbeks, kas vajadusel saan kinnitada käimiskepid kotile jne. Ei oe kuigi praktiline iga väikse asja pärast kotti seljast ära võtta. Alguses pelgasin pehmeid joogipudeleid kuid nüüd olen nendega ära harjunud. Julgen soovitada.

Vihma eest kaitsev kilejopp
Olen aru saanud, et hingavad jooksujakid, isegi kui tootja on märkinud 10 000 mm, ei pea väga hästi vett. Mingi aja möödudes hakkab tugeva vihma korral vesi läbi tulema. Need mudelid, mis peavad aga hästi vett, on nagu termosed ehk ei lase niiskust välja. Ehk jooksu nõudmistest tulenevalt tuleb õige varustus kaasa pakkida.
Kui on korralikust materjalist varustus (jalanõud, sokid jne) siis nendesse tungiv vesi ei sega jooksmist kuna nad lasevad vee hästi välja ning 10-15 minutiga on taas kuivad. Ka hingav kilejopp, hoolimata vihmasest ilmast, kuivab samaaegselt kehasoojuse abil jooksu ajal. Siin on mõistlik osta kvaliteetne toode. Kui ilusasti hoida, siis kestab ostetud varustus aastaid.

Spordikell
Minu jaoks kõige olulisem omadus on kella aku kestvus GPS tööreziimis. Näitudest vajan veel koguaega, võimalusel liikumise kiirust ning kogunenud tõusumeetreid. Kõik muu, sh pulss, on ultrajooksus ebaoluline. Kella aku nõrgenemise korral olen leidnud lahenduseks kaasas kantava akupanga näol, mille ühendan juhtmega seljakotist ning probleeme ei ole olnud ka ülipikkade jooksude andmete salvestamisel. Tootjatest panustavad ultravarustuse arendamisesse Garmin ja Suunto.

Kuidas osta?
Ultrajooksu varustust kahjuks Eestis palju ei pakuta. Salomoni aeg-ajalt oli leida, kuid tõenäoliselt selle maale toomine väheneb kuna Eesti turg on liiga pisike. Seetõttu tuleb leida tooteid piiri tagant. Näitena olen ma osa varustust ostnud veebipoodidest (nagu näiteks http://www.ultramarathonrunningstore.com/).

Eestis ultrajooksjate ringkond on väike ja huvi korral saab uurida kas on kellelgi pakkuda varustust proovimiseks laenuks. Mul endal on välja pakkuda kahte mudelit seljakotti (CamelBack ja Ultimate Direction) mis on jäänud kapipervele seisma. Huvi korral küsi nõu Eesti Ultrajooksusõprade Facebooki grupist https://www.facebook.com/groups/1733198533582177/?fref=ts

No comments:

Post a Comment