Thursday, October 3, 2013

Kõik mis ei murra teeb meid tugevamaks

Traditsiooniliselt said pisikud septembri aluses treeningutega koormatud organismist jagu. Nagu trennikaaslane Karre tabavalt ütles“ Targem annab järele“.

Sügise algus on perioodiks, kus maratoniks valmistujate treeningplaanis toimub tavaliselt koormuslöök, millega üritatakse viia keha tippvormi. Teada on ka vana tõde, et hea vormi tekkides muutub organism viirustele vastuvõtlikuks.

Piisab vaid korralikust pingutusest (minu puhul Tallinna maratoni raames joostud 3,5 tunnine treening), millega nõrgestada organism kaitsevõimet piirini, kus varitsenud viirused saavad vaba voli, ning pikaks ajaks saab tõmmatud harjutamisele joon alla. Täiendav mats sai nõrgenenud organismile pandud nädal hiljem Nelikürituse viimase etapi Tartu rattamaratoni läbimisega. 

Selles mõttes tundub, et Eestis on sügisilmadega harjutamise juures suurim kunst „oskus mitte haigeks jääda“. Üldjuhul mul see ei ole õnnestunud ja kahjuks tutvusringkonnas ma ei ole olnud ainuke, keda viimastel nädalatel on viirus maha murdnud.

Tuleb tunnistada, eks selline tagasilöök tekitab tuska. Kolm nädalat kriitilisel ajal pausi tähendab seda, et korraliku jooksu plaan tuleb jätta paremaid aegu ootama. New Yorgi maratonil osalemine ei ole mul veel kindel. Nädala lõpus jooksen Tartus poolmaratoni, et saada mingitki tagasisidet hetkevormi kohta ja teha selle põhjal otsus kas võtta pikka reisi ette. Tõenäoliselt tuleks minna, sest õnne ei maksa narrida ja loota, et samas maratoniloosis teist korda veab. Järgmisel nädalal tuleb otsus ära teha.

Kallitele kaaspõdejatele soovitan mitte heita meelt. Lõpuks osutub viirus targemaks kui meie ja annab järele. Sügiseks saavutatud vormi on võimalik talvega suures osas säilitada. Oma kogemus on aastate jooksul näidanud, et kui talvel jooksmisega jätkata, siis kevadeks on maratonivormi langus võrreldes sügisega kuni 10 minutit. Aga sellelt baasilt uuele hooajale vastu minna on puhas rõõm.

Kuidas end motiveerida? Selleks, et eesel edasi sörgiks tuleb panna nägemisulatusse järgmine rohutuust. Kuidas motiveerida jooksjat. Miks mitte võtta ette kevadine jooksumaraton Roomas?


No comments:

Post a Comment