Sunday, March 9, 2014

Kevadine tehniline kontroll

Kahjuks on nii kiire, et rääkimata jooksmisest on veel vähem aega kirjutada. Väike kokkuvõte eelmisest kuust.

Jooksutehnika filmimise järgselt sai märtsi alguses korraldatud huvilistele tervisekontroll. Mõlema ettevõtmise eesmärgiks on fikseerida seis, anda objektiivne pilt hetkeseisust ning pakkuda võimalust teadlikumaks harjutamiseks.

Mida andis jooksutehnika filmimine? Mitmed osalejad olid pettunud kui said tagasisidet, et tehnikas midagi märkimisväärset parandama ei pea. Samas arvan, et  teadmine, et kõik on korras, on ka hea.

Mõned korduvad nõrgad kohad jäid siiski silma.

Üle kanna jooks. Harrastaja kitsaskohaks on, et harjutatakse ühesuguse tempoga ning kui on vaja kiiremini joosta, siis hakatakse sammu venitama. See tähendab, et kiiruse kasvatamiseks pikendatakse sammu ja jooksu ajal lükatakse jalg enda ette. Tulemuseks üle kanna toimuv hoogu pidurdav ja energiat kulutav jooksutehnika. Lisaks tähendab sammu venitamine, et kuna energia kulu on oluliselt suurem kui lühema ja tihedama sammuga jooksul ning väsitakse ruttu ära ja jooksust kaob ära vajalik lõtvus.

Kuidas muuta? Rütmijooksudel tuleks pidada silmas kahte aspekti:
  • Proovida võtta sammu lühemaks ja samal ajal püüda suurendada sammusagedust. Võttes sammu lühemaks ja pannes jala maha enda raskuskeskme all, ei saa maanduda kannale. Sammusageduse suurendamine on eelduseks, et suudaksite joosta kiiremini.
  • Püüda joosta võimalikult lõdvestunult. Kiire jooks peab toimuma võimalikult lõdvalt. Õlad, käed, jalad jne. Sedasi tehes märkate, et kiiresti joosta ei olegi enam raske. Kangutades jooks võtab hulga kiiremini keele vestile.

Kuidas kõnnid sedasi jooksed. Kõndimisel kasutatav tehnika kandub üle jooksutehnikasse. Üle kanna jooksu sai juba mainitud. Samas oli täheldada seost, et kes kõndides ja jooksuharjutusi tehes liigub varbad väljas, paneb ka jala maha jooksu ajal varbad väljapoole suunatult. Jala mahapanek viltu tähendab, et ühe poole lihased teevad rohkem tööd, kui teised ja lihastasakaal võib saada häiritud. Siit vigastusteni tee ei ole enam pikk.

Kuidas tehnikat muuta? Jooksuharjutusi tehes ja joostes jälgida, et päkk (varbad) oleks suunatud liikumise suunas ehk ettepoole. Sedasi pidevalt harjutades on võimalik korrigeerida jala mahaasetamise tehnikat.

Maha suunatud pilk ja pinges ülakeha. On tark vaadata oma jalge ette. Samas jooksus tähendab maha jalge ette suunatud pilk jooksusammu lühenemist kui ka hingamisteede kokkusurumist. Lisaks kipuvad õlad ette vajuma, mis omakorda surub kopsud kokku.

Kuidas tehnikat muuta? Õlad lõdvaks ja liigutada taha ning selg sirgeks ja nina püsti (pilk suunatud ette). Tehnilisemates jooksulõikudes maastikul tuleb vaata ette kuid kogu aeg jalgade ette (peaga alla suunatud) vaatamist tuleks proovida vältida.

Filmimine võimaldab jooksutehnikat vaadata aeglustatult ehk silma hakkavad liigutused, mida niisama visuaalsel vaatlusel ei pruugi panna tähele. Lisaks ise oma tehnika ülevaatamine on ääretult õpetlik. Nagu öeldakse oma silm on kuningas ja üks pilt annab edasi sageli rohkem kui sada sõna.


Paar lauset ka tervisekontrollist

Muutuste tuvastamiseks on vajalik fikseerida seis. Kevad, enne teravamate jooksude algust, on tervisekontrolliks sobiv aeg. Sarnase metoodikaga mõõtmine näitab ära kas on toimunud edasiminek või taandareng. Selle põhjal saab otsustada kuidas ja kui kiiresti edasi.

Sageli me hoolime oma neljarattalisest sõbrast rohkem kui endast. Kas ei tundu kummaline?


No comments:

Post a Comment